Javna prezentacija projekta „Utkani identitet“ koji je realizovala Narodna biblioteke u Beloj Crkvi održano je u čevrtak 7. decembra u čitaonici Narodne biblioteke.
Sprovedenim istraživanje i realizacijom projekta zabeležene su sprecifične karakteristike tkačkog zanata u selu Grebenac koji se održao kroz usmena predanja i delovanje lokalnog rumunskog udruženja žena.
„Uspeli smo da mapiramo jedan zanat koji je gotovo na izumiranju, a to je tkački zanat. Kao predmet istraživanja postavili smo selo Grebenac koje je pretežno naseljeno rumunskim stanovništvom. Definisavši temu uspeli smo da kroz istraživanje koje je trajalo nekoliko meseci pronađemo ključne elemente u ovom zanatu koji su izgubljeni i zaboravljeni. Saznali smo da u selu postoji samo jedan razboj, te da ne postoji mogućnost izrade tradicionalnih tkanina na starim oruđima za rad. Udruženje žena „Grebenački miraz“ iz Grebenca u okviru Etno kuće čuva identitet tkačkog materijala i čuva nematerijalno kulturno nasleđe nastalo tehnikama tkanja. Generacije su tkale i tkačkim radom ostavile svoj upečatljiv trag u istoriji sela i kulturi i tradiciji rumunske zejednice u Banatu.“ – rekao je Igor Vokoun direktor Narodne biblioteke u Beloj Crkvi.
Snimljen je dokumentarni film o tkačkom zanatu u selu Grebenac kao i prateći katalog kako bi se široj javnosti prezentovao ovaj zanat sačuvan u radinosti lokalnog udruženja žena.
Projekat je finansiran od strane Ministarstva kulture Republike Srbije.